Povidlové taštičky

Tyto taštičky mě zaujaly na první pohled v posledním čísle časopisu Sweet Dreams a jako novinka ve vánočním cukrářském repertoáru se i osvědčily. Jednoduché, z obyčejného kynutého těsta a povidel. Potěší hlavně ty, kteří neradi přeslazené cukroví. Tak spokojené a požehnané!


Suroviny na 60 taštiček
350 g hladké mouky
1 lžička mleté skořice
½ lžičky perníkového koření bez prášku do pečiva
6 g instantního droždí
50 g moučkového cukru
špetka soli
1 žloutek
150 g másla
100 ml plnotučného mléka
sklenička povidel
30 ks blanšírovaných mandlí
1 žloutek
1 lžíce mléka
2 lžičky moučkového cukru

Máslo roztopíme, přilijeme do něj mléko a necháme trochu vychladnout.

Mouku a cukr prosejeme a promícháme je s kořením, solí a droždím. Do mísy přidáme žloutek a lehce prochladlé máslo s mlékem a vypracujeme těsto. Je dost hutné, ale elastické. Misku přikryjeme utěrkou a těsto necháme kynout jednu hodinu na teplejším místě bez průvanu.

Vykynuté těsto rozválíme na plát silný 3 mm, snažíme se podsypávat jen minimálně hladkou moukou a vyválet co nejpřesněji tvar obdélníku. Plát rozkrájíme na čtverce o straně 6,5 cm. Na střed každého čtverce dáme necelou lžičku povidel, rohy přehneme do středu. Na spoj těst položíme půlku mandle a lehce ji zatlačíme do těsta.

Taštičky klademe na plech vyložený pečicím papírem asi v dvoucentimetrových rozestupech. Pečeme  15 až 18 minut v troubě vyhřáté na 160°C s ventilátorem. Ihned po upečení potřeme žloutkem rozšlehaným s mlékem, rumem a troškou moučkového cukru. Necháme zaschnout a vychladnout na roštu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *