Staropolská rybí polévka

laskominyodmaryny
laskominyodmaryny
laskominyodmaryny

Vím, je to dost pozdě, Štědrý večer už byl, ale rybí polévku netřeba vařit jen o tomto dnu. Recept je z televizního pořadu Okrasa łamie przepisy, polského kuchaře Karola Okrasy. Mimochodem, těm co ovládají polštinu, tento pořad vřele doporučuji. Zaujalo mě na něm i to, že před vařením vydloubává kaprovi oči, prý je v nich hořčina a zakalí vývar. U nás jsem se s tím nesetkala a při sondování mezi přáteli jsem zjistila, že to tak také někteří dělají, dokonce odstřihávají i pysky, či jak nazvat tlamičku kapra.

Suroviny
kapří hlava a kostra z vykostěného kapra
vnitřnosti a mlíčí nebo jikry
kousek kapřího filetu bez kůže
1 bobkový list
2 kuličky nové koření
4 kuličky černého pepře
150 g mrkve
50 g celeru
100 g petržele
1 lžíce octa
sůl
mletý pepř
4 lžíce přepuštěného másla
1 až 2 lžíce hladké mouky
3 lžíce smetany ke šlehání
zelená petrželka


Nejprve vydloubneme oči a odstřihneme žábry z omyté kapří hlavy. Hlavu společně s vykostěnou kostrou a kořením povaříme 1 hodinu.

Mezi tím naškrabeme vnitřnosti, abychom se tím zbavili všech cévek. Vnitřnosti podusíme na polovině přepuštěného másla, zasypeme je 1–2 lžícemi hladké mouky a znovu trochu osmažíme. Zeleninu nakrájenou na tenké plátky nebo nudličky rovněž osmahneme na přepuštěném másle.

Když jsou kapří hlava a kostra uvařené, polévku přecedíme, dostaneme tak čistý vývar. Dáme do něj osmahnuté vnitřnosti s moukou a zeleninu a opět dáme vařit. Mezi tím nakrájíme na drobné kousky kapří filet, posolíme, opepříme mletým pepřem a zakápneme trochou octa, vše promícháme a necháme pár minut marinovat. Když zelenina v polévce změkne, vhodíme do ní nakrájený kapří filet a opět krátce povaříme. Těsně před dokončením do polévky přilijeme dle chuti smetanu, která celou polévku zjemní. Dochutíme solí a pepřem. Na ozdobu můžeme posypat nasekanou zelenou petrželovou natí. Podáváme s osmaženou houskou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *